travelo.club - Travelogue Radi cestujete? Chodíte na výlety? Doprajete si dostatok pohybu? Ale čo vaše deti...

Radi cestujete? Chodíte na výlety? Doprajete si dostatok pohybu? Ale čo vaše deti...

Travelogue

Cestovanie. Aj vám sa pri tomto slove vynoria spomienky na najkrajšie chvíle detských i dospelých čias spojené s kamarátmi, dobrodružstvami či výletmi na nezabudnuteľné miesta? Naše deti majú takýchto zážitkov čoraz menej a menej. Ich voľný čas je často vyplnený školskými povinnosťami alebo ho trávia prilepení na displeji mobilu či počítača dokonca aj keď ideme niekam na výlet. Ako to obmedziť?

Cestovanie. Aj vám sa pri tomto slove vynoria spomienky na najkrajšie chvíle detských i dospelých čias spojené s kamarátmi, dobrodružstvami či výletmi na nezabudnuteľné miesta?

Minule som si tak uvedomila, a zdá sa mi to veľmi smutné, že naše deti majú takýchto zážitkov čoraz menej a menej. Aspoň tie moje majú voľný čas je často vyplnený školskými povinnosťami alebo ho trávia prilepení na displeji mobilu či počítača. Ešte aj keď ideme niekam ako rodina neodlepia sa od tabletu alebo PSP-čka. Nových kamarátov spoznávajú online a ich priateľstvá sú často len virtuálne. Schopnosti komunikovať tvárou v tvár s inými ľuďmi bez smajlíkov a stikerov im klesajú no zato pribúdajú krivé chrbtice, problémy s imunitou a ich kondička je horšia ako ich rodičov...

Tábory vždy boli a sú riešením. No myslím, že jeden týždeň v lete či v zime nestačí celkom na to, aby sa dohnalo to, čo bolo zanedbané počas dlhých školských mesiacov. Som síce mladá mamina ale aj ja vidím aký rozdiel spravilo to, že so vyrástla v rodinnom dome a bez smartfónu. Okrem toho moji rodičia vždy mali radi cestovanie a turistiku a to tiež zohralo veľkú úlohu. Podľa mňa, úplne najideálnejšie by bolo keby deti mali pravidelnú možnosť na pár dní si oddýchnuť od školy, zrelaxovať v prírode, zašportovať si, zabaviť sa, vybiť si nadbytočnú energiu a zároveň načerpať novú. Veď každý si potrebuje raz za čas „prečistiť hlavu“. Teraz si možno vravíte, že práve na toto je tu víkend. Ale bežný víkend utečie ani nevieme ako upratovaním, návštevami, nákupmi, pri ktorých sú nám deti - s prepáčením - skôr na obtiaž. Ani nepomyslíme na nejaký výlet. A keď aj, priznajme si, často snívame skôr o výlete bez detí ako s nimi. Koľko krát vám prebleslo hlavou, aké fajn by bolo, keby sa o ne kedy-tedy od piatku do nedele niekto postaral, aby sme si oddýchli od rodičovských povinností a dopriali si viac času sami pre seba?

Mne teda neraz. Tak som sa pustila do hľadania, či niekto neponúka na tieto situácie nejaké riešenie... Márne, až kým som pred pár dňami nenaďabila na novú stránku www.vikendove-tabory.sk. Ich organizátori píšu, že organizujú pobyty, počas ktorých deti strávia víkend v krásnej prírode a zároveň zažijú mnoho všakovakej zábavy, odpočinú si od médií a mestského ruchu a vybudujú si nové priateľstvá. No super, povedala som si! A hneď som tam deti prihlásila.

jazdenie v tábore Cegléd

Víkendové tábory ponúkajú nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, kde sú ubytovacie zariadenia špeciálne koncipované na pobyty detí.  Dozvedela som sa, že napríklad Jazdecký park Kincsem a tábor Cegléd disponujú okrem veľkých vonkajších areálov s ihriskami aj športovými halami, telocvičňami a bazénmi, ktoré najmä v nepriaznivom počasí plne nahradia vonkajšie možnosti. Zároveň majú v ponuke množstvo kreatívnych a zábavných voľnočasových aktivít s kvalifikovanými animátormi a lektormi. Víkendové tábory v Maďarsku ponúkajú aj ďalšie atrakcie, s ktorými sa dieťa spravidla u nás hocikde nestretne - napríklad jazdenie na poníkoch, koňoch či kočoch, lukostreľbu, rybačku, budapeštianske Tropicarium s najväčším podmorským akváriom so žralokmi a tropickým pralesom a mnohé ďalšie. A keďže v Maďarsku sme s deťmi boli len raz a tento popis ma úplne nadchol, prihlásila som ich do najbližšieho tábora v Cegléde.

areál jazdeckého parku Kincsem

podmorský svet Tropicarium v Budapešti

Nemôžem ale nespomenúť slovenské pobytové miesta, ktoré sa nachádzajú uprostred krásnej prírody - Chate Lubetha v malebnej obci Ľubietová a tatranskom penzióne Medvedica. Tam sú pre deti takisto pripravené zábavné programy a atrakcie. Turistika, horská bobová dráha, veľa možností športových a súťažných aktivít, kreatívne workshopy či galéria optických ilúzií Tricklandia sú niečím, čo deti nemajú príležitosť zažiť každý deň.

preliezky v areáli chaty Lubetha v Ľubietovej

horská bobová dráha v Tatranskej Lomnici

A čo vnímam ako úplne super vec, že takmer každý víkendový tábor, či už na Slovensku alebo v Maďarsku, v sebe zahŕňa niekoľkohodinovú návštevu aquaparku. Myslím, že budú bonbónikom pre každé dieťa, hlavne ak majú radi kúpanie a vodu tak ako tie moje.

aquapark Cegléd

Ako rodič a zároveň učiteľ oceňujem, že dozor nad deťmi zabezpečujú skúsení pedagogickí pracovníci a animátori a že každý zájazd doprevádza profesionálny zdravotnícky personál. Budem kľudne spávať, že o moje deti je vo víkendových táboroch dobre postarané. Sú pre mňa ideálnym riešením ako dostanem deti von na čerstvý vzduch, zabezpečím im nevšedný víkend plný pohybu, zábavy a zážitkov a zároveň si my rodičia užijeme za tieto tri dni trocha voľna.

ukážky jazdenie v tábore Kincsemlovaspark

A najlepšie je, že tábory prebiehajú každý víkend, čiže nemusím byť odkázaná čakať len na letné mesiace. Moje deti, ktorým sa, ako ich poznám, bude veľmi páčiť pravdepodobne ocenia, že si takýto výlet môžu zopakovať každý alebo aspoň každý druhý mesiac. Takže som veľmi rada, že som na stránke www.vikendove-tabory.sk našla inšpiráciu, ako spríjemniť víkend nielen svojim deťom, ale aj nám rodičom.

Atrakcie na Štrbskom Plese

Comments

Send